PlastLIFE-hankkeen yhteystiedot

Koordinaattori: Suomen ympäristökeskus

Projektipäällikkö

Erikoistutkija Helena Dahlbo, etunimi.sukunimi@syke.fi, p. 0295 251 095

Projektihenkilöstö

Erikoistutkija Kati Pitkänen, co-lead (työpaketti 2), etunimi.sukunimi@syke.fi, p. 0295 251 101

Erikoistutkija Sanna Suikkanen, co-lead (työpaketti 2), etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 660

Erikoistutkija Sari Kauppi, co-lead (työpaketti 3), hankkeen sisällöllinen vetovastuu, etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 268

Erikoistutkija Salla Selonen, co-lead (työpaketti 3), etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 902

Tutkija Petra Rinne, co-lead (työpaketti 4), täydentävän rahoituksen koordinaatio, etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 083

Suunnittelija Waltteri Heikkilä, co-lead (työpaketti 4, työpaketti 8), hallinnollinen koordinaatio, etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 021

Tutkija Tommi TIkkanen, co-lead (työpaketti 5), hankkeen tekninen koordinaattori, etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 214

Erikoistutkija Jaana Sorvari, co-lead (työpaketti 6, työpaketti 9), täydentävän rahoituksen koordinaatio, etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 252 159

Viestintäasiantuntija Johanna Kaunisto, co-lead (työpaketti 8), hankkeen viestintävastuu, etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 252 297

Tutkija Tiina Karppinen, co-lead (työpaketti 9), etunimi.sukunimi@syke.fi, 0295 251 376

Projektipartnerit

Aalto-yliopisto

Tohtoritutkija Esko Hakanen, Aalto-yliopisto, puh. +358 50 321 2105, esko.hakanen@aalto.fi

Helsingin kaupunki

Projektipäällikkö Erik Nyroos, Helsingin kaupunki, erik.nyroos@hel.fi

Jyväskylän yliopisto

Bio- ja ympäristötieteiden laitos: apulaisprofessori Sami Taipale, Jyväskylän yliopisto, puh. +358 40 805 4121, sami.taipale@jyu.fi

Kemian laitos: professori Matti Haukka, Jyväskylän yliopisto, puh. +358 408 054 666, matti.o.haukka@jyu.fi

Karelia-ammattikorkeakoulu

Projektiasiantuntija Simo Paukkunen, Karelia ammattikorkeakoulu, puh. +358 50 913 1786, simo.paukkunen@karelia.fi

Kuljetusliike Vaahterinen Oy

Toimitusjohtaja Juha Vaahterinen, puh. 040 068 3585, juha@vaahterinen.com

LAB-ammattikorkeakoulu

Joni Surakka, TKI-asiantuntija, LAB-ammattikorkeakoulu, puh. 050 505 3199, joni.surakka@lab.fi

Lapin yliopisto

Professori Jonna Häkkilä, Lapin yliopisto, puh. +358 40 4844203, jonna.hakkila@ulapland.fi

Ashley Colley, Lapin yliopisto, puh. +358 40 590 6669, ashley.colley@ulapland.fi 

Luonnonvarakeskus

Erikoistutkija Juha-Matti Katajajuuri, Luonnonvarakeskus, puh. +358 295 326 219, juha-matti.katajajuuri@luke.fi

Erikoistutkija Eila Järvenpää, co-lead (työpaketti 6), Luonnonvarakeskus,  eila.Jarvenpaa@luke.fi

LUT-yliopisto

Apulaisprofessori Jouni Havukainen, LUT-yliopisto, jouni.havukainen@lut.fi

Muovipoli

Toimitusjohtaja Sauli Eerola, Muovipoli, puh. +358 50 587 6161, sauli.eerola@muovipoli.fi

Orthex Finland

ESG Advisor Katja Tolkki, Orthex, puh. +358 40 638 0250, katja.tolkki@orthexgroup.com

Pidä Saaristo Siistinä ry

Ohjelmapäällikkö Julia Jännäri, Pidä Saaristo Siistinä ry, puh. +358 40 455 7251,  julia.jannari@pssry.fi

Kiia Palo, Pidä Saaristo Siistinä ry, puh. +358 40 189 8655, kiia.palo@pssry.fi

Plastone

Jari Vuorinen, Plastone, puh. +358 50 309 2659, jari.vuorinen@saxo.fi

Suomen Biokierto ja Biokaasu ry

Toiminnanjohtaja Anna Virolainen-Hynnä, Suomen Biokierto ja Biokaasu ry,  puh. +358 400 987 805, anna.virolainen-hynna@biokierto.fi 

Nelli Pitkänen, nelli.pitkanen@biokierto.fi

Turun yliopisto

Projektipäällikkö Johanna Yliskylä-Peuralahti, co-lead (työpaketti 5), Turun yliopisto, puh. +358 40 154 5936, joylpe@utu.fi

Ympäristöministeriö

Ohjelmapäällikkö Merja Saarnilehto, ympäristöministeriö, puh. +358 295 250 259, merja.saarnilehto@gov.fi

 

 

 

 

 

 

 

Julkaistu 5.2.2024 klo 13.16, päivitetty 5.2.2024 klo 15.29

  • Tulosta sivu